První technologie se vyvíjely, aby nám ulehčily práci a to manuální i mentální – první automobil nás dostal z bodu A do bodu B mnohem rychleji než chůze pěšky, první počítače za nás vyřešily nejsložitější matematické operace a mohly vzniknout další nové technologie a vynálezy, které nás posouvají dopředu. Historické milníky se prostě díky novým technologiím vytváří mnohem rychleji.

Samotná umělá inteligence má pár citlivých bodů. Vlastně víc, než dost. Zatímco její mozek je něco složitého a pro většinu lidí, kteří se tímto tématem nezabývají, těžko pochopitelného, Achillova pata nesouvisí s pochopením, ale spíše s nedostatkem vysvětlení. A dokonce i s nedostatkem definic umělé inteligence – jedna a pořádná definice totiž neexistuje.

Ano, je to tak. Téma umělé inteligence souvisí tak moc s lidskou otázkou, že je ta filozofická zcela nevyhnutelná aneb jak moc je stroj inteligentní, když dělá něco, čemu vlastně nerozumí, a jen opakuje to, co má naučené? Stroje (AI kamery, autonomní auta,..), které umělou inteligenci obsahují, nemají vlastní vědomí – opakují to, co je naučilo strojové učení, tedy sám člověk. A mezi námi, nedělá je tohle mnohem méně strašidelné?

Pokud se bojíte nových technologií kvůli tématu “pracovní pozice“, tak si osobně myslím, že zapomínáte, kolik nám jich moderní technologie už daly. Kolik nových odvětví díky nim do dnešního dne vzniklo. A hlavně – kolik práce nám ulehčily. Minimálně, opravdu minimálně, nás může uklidňovat to, že stroje neustále vyžadují učení, opravy i manipulaci lidskou rukou.

Sci-fi scénáře s monitorováním osob na ulici a ukládání všech Vašich kroků, odezírání ze rtů, čtení myšlenek, „je to tady!“ Tak takhle výjimečně si někteří z nás připadáme a máme pocit, že jsme natolik důležití, aby se tohle všechno někomu vyplatilo. Chystají se na nás ale úplně jiné scénáře a určitě nejsou tak vyhrocené. Monitorování objektů a veřejného prostoru za využití umělé inteligence nám má zas a jen pomoc posunout dobu kupředu.

AI kamery pomáhají s reportem návštěvnosti (počítání osob, rozpoznáním pohlaví, což je plus pro demografické vyhodnocení zákazníka pro podnikání), rozpoznání obličeje se dost hodí při případné kriminální činnosti a hlavně k ochraně veřejné bezpečnosti. Jen si to představte – možné extremistické útoky a hrozby se mohou snadno odhalit ještě předtím, než se stanou. Umělá inteligence v kamerách dokáže rozpoznat osobní auto od nákladního, zvíře od člověka,… báječné. Technologie v kameře už nepracuje jen s pohybem pixelů, ale opravdu s tím, co se na záznamu děje. Zbytečné výjezdy a falešné poplachy začínají být úplnou minulostí. Jednoduše – pokud se rozhodnete pro kamerový systém s umělou inteligencí, buďte si jistí, že se na něj můžete spolehnout mnohem víc, než kdy předtím.

 

Doba jde dopředu a technický pokrok nezastavíš! Ne, nezastavím, ale co ho trochu zpomalit? Ne ve smyslu zpomalit vývoj, ale naše nároky na něj. Žijeme v uspěchané době a děláme si to my sami. Vše chceme hned, řešení má přijít co nejdříve a pak se sami divíme, jak je vůbec možné, že přišlo tak brzo. Horko těžko pak takovému řešení dokážeme důvěřovat. A proto – dejme společně umělé inteligenci prostor, nechme ji se učit a zdokonalovat. Proč taky ne? Doba i společnost postupují dopředu a nežijeme ve sci-fi příběhu. Automatizace je tu odjakživa a vždy jsme z ní měli tak trochu strach. Potom jsme taky však zjistili, jak zbytečné strachy to byly – jsme stále tady, práce je dost a dokonce mnohem víc, než kdy dřív.